19 czerwca 2018

Bydło Leśnego Zacisza.

W prywatnym ogrodzie zoologicznym "Leśne Zacisze", zobaczycie aż cztery gatunki bydła. Dwa z nich zostały udomowione, natomiast kolejne dwa wciąż są jedną wielką zagadką dla zoologów. W podkieleckim ZOO zobaczycie dwie dorosłe krowy zebu i ich tegorocznego potomka, dwie dorosłe krowy szkockie i ich ubiegłoroczne dziecko, trzy dorosłe bawoły indyjskie i ich ubiegłorocznego malca, który dziś już nie jest taki mały oraz jednego bawoła afrykańskiego leśnego. Ten ostatni jest unikatem na skalę krajową. 

Ryczący bawół indyjski 
Bawoły indyjskie zamieszkują duży wybieg zaraz przy wejściu do ZOO. Ich sąsiadami są pekari obrożne i antylopy eland. Ostatnio mieliśmy szczęście, gdyż zwierzęta dały swój popis wokalny. Nie mogliśmy się nadziwić ich gustu muzycznego. Pozostali mieszkańcy ZOO byli niewzruszeni głośnym rykiem tych zwierząt.

Dumna mamusia krowy zebu
Krowy zebu mieszkają przy głównej alei. Swój wybieg dzielą z owcami somalijskimi. W tym roku zebu doczekało się potomstwa. Żeby było śmiesznej maluch pojawił się także u owiec somalijskich. Ciekawy zbieg okoliczności. Sąsiadami zebu są gęsi, nandu białe, ibisy czczone i antylopy kob liczi. 

Śliczny bawół afrykański leśny. 
Bawół afrykański leśny zajmuje duży wybieg w leśnej części ZOO. Do swojej dyspozycji ma las jak i łąkę. Samica jest płochliwa i często chowa się w swoim domku. Nam tylko raz udało się ją zobaczyć z bliska. Mimo, iż jest duża i silna to wciąż płochliwa. Jej sąsiadami są daniele. W Polsce nie zobaczycie jej w żadnym innym ogrodzie. Jest naprawdę piękna. 

Zaciekawiona nami krowa szkocka. 
Krowy szkockie mieszkają w leśnej części ogrodu. Zajmują ogromny wybieg wraz z owcami. Mają kawałek lasu jak i łąkę. W ubiegłym roku para doczekała się potomka, który rośnie jak na drożdżach. Ich sąsiadami są świnie mangalice i owce. Na pierwszy rzut oka wyglądają na leniwe, powolne i niezainteresowane niczym stworzenia. Jednak pamiętajmy, że są to silne ssaki i rozwścieczone mogą zaatakować człowieka. Te w Zaciszu wyglądają na łagodne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz