11 czerwca 2018

Unikaty Leśnego Zacisza.

Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Leśne Zacisze jest posiadanie aż trzech gatunków zwierząt, których nie zobaczycie w żadnym innym polskim ogrodzie zoologicznym. W ubiegłym roku do Lisowa przyjechał bawół afrykański leśny, natomiast w tym trzy lemury czerwonozłote i cztery antylopy blesbok. 

Bawół afrykański leśny

Dumnie spacerujący bawół
Jest mniejszym podgatunkiem bawoła afrykańskiego. Zobaczymy go głównie w lasach tropikalnych i na polanach wokół dużego skupiska drzew. Jak się okazuje pochodzenie bawołu wciąż jest niejasne. Nie jest on blisko spokrewniony z wołem indyjskim, do którego jest podobny. Do tej pory nikomu nie udało się udomowić bawoła. Jest to silna i niebezpieczna krowa, która w stadzie potrafi przegonić nawet wygłodniałe lwy.  Na wolności bawoły leśne zobaczycie w takich krajach jak Sudan, Zambia, Zimbabwe, Namibia, Botswana, Mozambik, Republika Południowej Afryki, Kenia i Tanzania. Żyje do 20 lat. 

W Leśnym Zaciszu mieszka jeden bawół afrykański leśny. Zobaczycie go na ogromnym trawiasto - leśnym wybiegu, który znajduje się tuż obok danieli i dzików. 

Antylopa blesbok. 

Speszona antylopa blesbok
Blesboki inaczej zwane Sesebi Zuluski to rzadko spotykany gatunek antylop. Należy do rodziny bawolców. Można go spotkać na terenach trawiastych Sawanny. Po 8 miesięcznej ciąży samica rodzi jedno młode. Młode samce zostają z matką do czasu ukończenia 4 miesięcy, natomiast samice do momentu kolejnych narodzin. Długość życia wynosi od 17 do 23 lat. Kuzynem blesboka jest bontebok. Badania pokazały, że oba te gatunki żyją blisko siebie i często się ze sobą krzyżują. 

Stado antylop blesbok zamieszkuje jeden z czterech nowych wybiegów w końcowej części ZOO. Zagospodarowano go tak, by przypominał naturalne środowisko tych zwierząt. 

Lemur czerwonozłoty 

Lemur czerwonozłoty
Lemury to drobne i średniej wielkości ssaki z długim ogonem i długimi kończynami, przy czym tylne kończyny są  dłuższe od przednich. Zwierzęta te mają miękkie i puszyste futro. Lemury zamieszkują Madagaskar i Komory. Szacuje się, że na tak niewielkiej powierzchni żyje około 100 ich podgatunków. Na pierwszy rzut oka wyglądają łagodnie, ale w rzeczywistości te piękne małpiatki mogą być niebezpieczne. Lemury żyją w stadach i najczęściej spotkamy je na drzewach. Większość podgatunków prowadzi nocny tryb życia. Żywią się owocami i owadami.

Lemury czerwonozłote znajdziecie w wolierze zaraz przy wejściu do ZOO. Ich sąsiadami są koczkodany zielone i walabie Benetta. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz