24 czerwca 2018

W Zaciszu urodził się kucyk.

Fot: Leśne Zacisze
Kilka dni temu w Leśnym Zaciszu na świat przyszedł kucyk szetlandzki. Maluch ma się dobrze i wraz z rodzicami mieszka na głównym wybiegu, który znajduje się w leśnej części ogrodu. Jego współlokatorami są owieczki. 

Kuce szetlandzkie to rasa koni, zaliczana do kucyków. Ich naturalnym środowiskiem są Wyspy Szetlandzkie. Jest to obecnie jedna z najmniejszych ras kucyków występujących na świecie. Ich niski wzrost jest wynikiem naturalnego skarłowacenia. W 1890 roku założono pierwszą księgę stadną tych zwierząt. Kuce początkowo żyły tylko na Szetlandach, ale na skutek działalności człowieka ich zasięg ogarnął dziś prawie cały świat. Często hodowane są dla ozdoby lub trzymane jako atrakcja dla dzieci. Koniki te są na tyle wytrzymałe, że spokojnie mogą przewozić na swoim grzbiecie maluchy. Cechą charakterystyczną kucyków jest upartość, łagodność, wytrzymałość i długowieczność.

Wysokość w kłębie wynosi do 107 cm. głowa jest prosta o suchym profilu, szyja mocna, łopatki długie. kłąb jest słabo zaznaczony. Tułów tych zwierząt jest masywny klatka piersiowa głęboka, zad silny i okrągły, kończyny są krótkie, kopyta małe i twarde.

W Leśnym Zaciszu mieszkają obecnie trzy kucyki szetlandzkie - mama, tata i potomstwo.

Zdjęcie zrobione jesienią ubiegłego roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz