27 lipca 2018

Jeszcze więcej małp w Leśnym Zaciszu.

Fot: Paweł Zawadzki
Od kilku dni zwiedzający ZOO Leśne Zacisze mogą podziwiać nowy gatunek małp, a są nimi uistiti białouche. Zajmują one domek przy wejściu do ZOO, obok wybiegu dla pekari obrożnych i mundżaków chińskich. Jedna taka małpka waży zaledwie od 300 do 360 gram. Na wolności spotkać je można w lasach deszczowych położonych nad brzegiem morza lub blisko rzek. Zamieszkują także tereny leśne na obszarze północno - wschodniej Brazylii. Uistiti praktycznie możemy zobaczyć na terenie całej Ameryki Południowej. Małpki te z winy człowieka rozpowszechniły się na całym kontynencie. Na szczęście szybko zaadoptowały się w nowym miejscu.

Uistiti żywią się żywicą drzew, słodkimi sokami spijanymi z nacięć na drzewach, owocami, liśćmi, owadami, żabami, ptasimi jajami i pisklętami.

Dominująca w stadzie samica jest gotowa do rozrodu po upływie 14-24 miesięcy życia. W ciągu roku wydaje na świat dwa mioty liczące od 1 do 4 młodych. Przy wychowywaniu potomstwa pomagają jej inni członkowie stada. Ciąża trwa od 130 do 150 dni. Młode karmione są mlekiem matki przez około 100 dni. Uistiti dożywają na wolności 10 lat, natomiast w ogrodach zoologicznych nawet 16 lat. Prowadzą dzienny tryb życia. Stado składa się zazwyczaj z 15 osobników i zajmuje teren o powierzchni 10-40 hektarów.

Uistiti białouche są trzecim gatunkiem małp prezentowanych w podkieleckim ZOO. Ogród w swojej kolekcji posiada także koczkodany zielone i jedyne w Polsce lemury czerwonozłote.

Fot: Paweł Zawadzki 

Fot: Paweł Zawadzki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz